Free Summer Courses in Indonesia - 2019

Utolsó módosítás: 2019. június 19.

The Office of International Affairs of Universitas Pembangunan Nasional "Veteran" Yogyakarta, Indonesia is promoting short courses to International Students.

There are two courses available:

1. International Community Outreach (ICO). The program will be conducted between 14-20 July 2019 (Poster and application form are attached). The International Community Outreach brings students together in a multi-national, multi-cultural, and multi-disciplinary setting to design innovative solution to problem faced by communities. This will be a great opportunity among the students to meet and perform ideas-exchanging related with Social Innovation Project.
2. Tea: from Plantation to Table (TEA). The program will be conducted between 5- 11 August 2019 (Poster and application form are attached). The TEA course will provide participants hands on learning on how tea is produced in Indonesia. In addition, the participants will visit several tourist destinations around the tea plantation.

We would like to invite 2 (two) participants from EKU to join each courses. We will provide accommodation and meals during the program, but not the international flights and insurance.

A magyar nyelvű Pályázati űrlapot a kötelező mellékletekkel (Tanszéki ajánlás, Nyelvtudást igazoló dokumentum, Munkaterv / Motivációs levél, Szakmai tevékenység igazolása) és az angol nyelvű Application Form dokumentumokat kitöltve, aláírva, színes szkennelt példányban + elektronikusan xls/doc formátumban Summer Courses in Indonesia 2019 Tárgymegjelöléssel 2019. június 27. 12:00 óráig a studentmobility@uni-eszterhazy.hu e-mail címre várjuk.

Nappali tagozatos hallgatók Kiutazási támogatást igényelhetnek hozzá.

Kalandvágyó hallgatók jelentkezését várjuk, az ültetvényen kemény feltételek mellett folyik a kurzus!

A képeket köszönjük Agárdi Lillának, aki Bekány Brigittával vett részt a 2018. évi nyári TEA kurzuson.

Application Form

Flyer ICO